4+1 őszi kerti munka, hogy tavasszal a te kerted legyen zöldebb
Az őszbe fordulás a kerttulajdonosoknak egyet jelent a következő idény előkészítésével. Most van az ideje a gyep, a gyümölcsfák utolsó gondozásának, felkészítheted a növényeidet a téllel szemben, menedéket adhatsz a telek hasznos látogatóinak. Cikkünkből megtudhatod, mit érdemes tenni, ha tavasszal gyönyörű, egészséges kertet szeretnél.
A fák alatt szétterülő színes avar üdítő látvány az őszi szürkeségben. Ennek ellenére a telkeden nem javasolt meghagyni, a fű ugyanis nem tud a levelektől fotoszintetizálni, levegőhöz jutni és akár gombás fertőzés is kialakulhat. Sokkal jobban teszed, ha hasznosítod: lombseprűvel húzd össze őket, majd komposztáld vagy használd a zöldségágyás takarójaként!
Ezután a megtisztított gyepbe néhány araszonként szúrd bele a gereblyét vagy a vasvillát, és picit mozgasd meg a talajban! Ezekkel a lyukakkal a gyep szellőztetését segíted elő. Járd végig az egész füves területet, hogy télen kevésbé legyen hajlamos a filcesedésre!
Gereblyézd össze a gyepről a leveleket és szellőztesd, hogy tavasszal dús és erős legyen a pázsit!
Ilyenkor a gyümölcsfák jó részét, és a sövényt is érdemes megmetszeni, utoljára. A szükségtelen faágakból aprító segítségével mulcsot készíthetsz, de kupacba halmozva kiváló téli menedék a kert hasznos látogatóinak.
Ha teljes fát kell a földből eltávolítanod, a törzsét többféleképpen újrahasznosíthatod. Egy kis darabjába különböző méretű lyukakat fúrva bogár garázst készíthetsz, vagy a tönk szolgálhat ülőalkalmatosságnak is kerti sütögetésnél.
Az apró gallyakból készült mulcs ideális a fák, bokrok alá, hogy védje a gyökerüket
Lemosó permetezés
Permetezni mindig a metszés után állj neki, hiszen fordított sorrendben csinálva rengeteg permetszert elfújsz olyan részekre is, amit le fogsz vágni. Ráadásul a nedves gallyakkal még össze is kened magad. Az ősz végi permetezéssel egy sor, még nem teljesen fejlett kártevőtől megszabadíthatod a gyümölcsfáid. Kora tavasszal érdemes még egy „hadjárattal” meglepni őket, hogy biztosan megóvd a termést.
Csalánlevélből 100 százalékban természetes, a kártevőkkel szemben kíméletlen permetezőszert készíthetsz. Munkásabb, viszont abszolút kemikáliamentes vegyületet kapsz. Ezzel a módszerrel a permetezés ellenére is bio zöldségeid, gyümölcseid teremhetnek a kertben.
Palánták begyűjtése, balkonnövények téliesítése
Ha szabad földben nevelgetsz paradicsomot, akkor itt az ideje megköszönni az idei lecsó alapanyagot és elbúcsúzni tőle. Ebbe a földbe tavasszal másik növényt ajánlott ültetni, mert azok a kártevők, amik kifejezetten a paradicsomot kedvelik, könnyen elűzhetők.
A teraszról, erkélyről is be kell hozni a nem fagytűrő növényeket. Az ágyásba, virágládába ültethetsz árvácskát, díszkáposztát, ha nem szeretnéd a csupasz földet bámulni.
Felhasználhatod az összegyűjtött avart a kiürült ágyás befedésére. A levelekből rengeteg szerves tápanyaghoz jut így a föld. Előtte ültethetsz bele spenótot, fokhagymát, brokkolit, amik a levéltakaró alatt békésen áttelelhetnek.
A nagy kerti munkálatok során keletkezett zöld hulladék, amilyen az őszi és a tavaszi, remekül hasznosítható komposztálással. Komposztot gyűjteni egész évben lehet, az ilyenkor felgyűlt nagy mennyiség megalapozza a tavaszi tápanyag utánpótlást. Kis gyakorlással gyorsan bele lehet jönni, hogy mit lehet komposztálni és mit nem, illetve mit érdemes külön helyen gyűjteni.
A veteményes meghálálja tavasszal, hogy gondoskodsz a tápanyag utánpótlásról