5+1 dolog, amit mindenképp kérdezz meg lakásvásárláskor
hirdetés
Győződj meg róla, hogy az eladóval tárgyalsz
Mivel eladni csak a tulajdonosnak áll jogában az ingatlant, ezért feltétlenül ezt kell leghamarabb tisztázni. Szintén fontos, hogy a tulajdonjog meg van-e osztva másokkal, és ha igen, akkor ők is hozzájárulnak az adás-vételhez. Ugyanennyire lényeges a haszonélvezeti jog kérdése. Tudd meg, hogy van-e haszonélvezője az ingatlannak, illetve teher- és permentes-e a szóban forgó lakás. Ezek, bár formaságnak és unalmasnak tűnnek, könnyen meghiúsíthatják a vásárlási szándékodat.
Műszaki állapottal kapcsolatos kérdések
Ha a tulajdonossal minden rendben van, akkor a következő kényes pont a lakás műszaki állapota. Kérdezd meg, hogy a társasház mikor és miből épült, milyen felújítások történtek. Kiemelten lényeges a villanyvezetékeket, vízhálózatot érintő cserék, beavatkozások. Szintén tisztázandó, hogy a fűtés egyedi vagy központi, esetleg távfűtéssel működik, illetve van-e egyedi leolvasórendszer kiépítve. Profánnak tűnhet, de a saját érdeked, hogy a nyílászárókat is megnézd közelebbről: rendesen nyitnak és zárnak, látsz-e páracseppeket az üvegen, érzel-e a közelükben huzatot. Innen jobban láthatod a redőnyök, illetve amennyiben van, a szúnyogháló állapotát. Elképzelhető, hogy keresztkérdésekkel több információhoz jutsz: Mikor volt utoljára probléma a lakásban? Van-e esetleg visszatérő bosszúságot okozó jelenség?
A lakótársak
Érdeklődj a szomszédokról is, hiszen egy közösséget fogtok alkotni, ha nyélbe ütöd az üzletet. Finoman járd körbe, hogy milyen családok laknak a házban. Az idősebbek lehet, hogy hangosan hallgatják a tévét, viszont odafigyelnek a szomszédokra. Van-e valakinek kutyája? Szokott-e nyüszíteni, ugatni? Vannak-e albérlők, illetve milyen gyakran cserélődnek?
A közös faliújságon általában feltüntetik a közös képviselő nevét és elérhetőségeit. Ha komolyak a szándékaid mindenképpen javasoljuk, hogy keresd meg. Tőle elkérheted a Házirendet, az Alapító Okiratot, de akár részletes tájékoztatást kérhetsz a társasház anyagi helyzetéről. Fontos lehet, hogy van-e olyan lakó, akinek tetemes elmaradása van, mert ez a többieket érinti hátrányosan. Felvilágosítást kaphatsz a már megtörtént vagy a tervezett felújításokról, valamint, hogy van-e az ingatlannak hitele.
Mennyi a rezsi?
Nem elhanyagolható szempont, hogy mennyibe kerül neked majd a kiszemelt lakásban lakni. Nyilván egy több fős család magasabb díjat fog fizetni a szolgáltatóknak, mint egy egy- vagy kétszemélyes háztartás, de lesz egy viszonyítási alapod. Nem kell, hogy bemutassák a befizetési bizonylatot, viszont, ha túl magas az összeg, amit mondjuk fűtésre kell kiadni, figyelmeztető lehet, hogy a hőszigeteléssel nincs minden rendben. Néhány helyen a közös költségbe van beépítve a vízdíj vagy a szemétdíj, ezekkel is jó, ha tisztában vagy.
Milyen a környék?
Az egy dolog, hogy nappal feltérképezed a terepet: sétával megközelíthető-e a bolt, mekkora távolságra van orvosi rendelő, patika. Milyen a közlekedés, mivel lehet a legközelebbi városba eljutni? Milyen lehetőségek vannak parkolásra? Mennyire van forgalmas helyen a lakás? Térj vissza este is; figyeld meg mennyire tűnnek biztonságosnak a környező utcák.
Szavatosság használt lakásra
Kevesen vannak vele tisztában, hogy a Polgári Törvénykönyv lehetőséget ad a vevőnek arra, hogy éljen a szavatossággal. Erre akkor kerülhet sor, ha az eladó nem tájékoztatta a vevőt olyan hibáról, ami túllép egy egyszerű elhasználódáson. Ilyen lehet, ha egy nagyobb esőzés alkalmával elárasztja a víz a pincét, és ezt az eladó nem említette. Hogy érvényesíteni tudd a jogaidat, a hiba észlelését követően azonnal jelezned kell a másik félnek. Ha elzárkózik a kár megfizetésétől, akkor első lépésben a hibát és annak javítási költségeit tartalmazó felszólító levelet kell neki küldeni.