2023.06.19.Szerző: fá #építőanyag #budapest

Iszol te csapvizet eleget? A magyar vezetékes jó, de van, ami belerondít a képbe

Iszol te csapvizet eleget? A magyar vezetékes jó, de van, ami belerondít a képbe

Európában szigorú szabályok vonatkoznak az ivóvíz-hálózatokra, így ezek Magyarországra is érvényesek. Azt viszont már nem mindenki tudja, hogy a kiváló minőségű csapvíz éppen az utolsó lépcsőfoknál mehet tönkre, a fogyasztás előtt, úgy, hogy ízre még csak fel sem tűnik.


Magyarországon vannak, akik őszintén hisznek a hazai víz kiváló minőségében, mások pedig még a fürdéshez is palackozott vizet használnának. És persze vannak az olyan kisebb szubkultúrák, mint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, ahol hagyományosan szinte kötelező azt hinni, hogy csak az ottani víz tökéletes, és egyszerre hinni azt, hogy például Budapesten meg mérgező sav jön a csapokból.

Bár a különböző álláspontoknak van alapjuk, de a valóság komplikáltabb valamivel: a csapvíz minőségét ezer dolog befolyásolja, és a csövek állapota miatt pedig még akár lépcsőházanként is eltérő lehet a helyzet.

A csapvíz minőségét a fejlett országokban szigorú előírások szabályozzák. A WHO ajánlása alapján az Európai Unió 1998-as Ivóvíz Direktívája óta megköveteli a rendszeres ellenőrzést és a lakosság rendszeres tájékoztatását is.

elado-csaladi-haz-gyorujbarat-91034202-t6.webp Ennek az eladó győrújbaráti háznak az ivóvíz rendszeréhez vízlágyítót tettek, szűrt és szűretlen csapvíz is elérhető. Kattints a képre a részletekért!

Magyarországon az ivóvíz minőségére vonatkozó követelményeket kormányrendeletben rögzítették, ami az uniós irányelv alapján készült, és az ivóvíz minőségi követelményei mellett a vizsgálandó paramétereket és ezek vizsgálati gyakoriságát is előírja.

A részletekkel nem untatnék senkit, mert a lényeg az, hogy olyan nagyon akkor sem kell félni nálunk a csapvíztől, ha például kissé vasíze van. Ez nem azt jelenti, hogy korlátlanul érdemes fogyasztani, csak azt, hogy ha pár pohárral iszuol belőle, akkor semmi bajod nem lesz tőle.

Mivel a vízhálózat nem steril, zárt rendszer, elengedhetetlen megfelelő mennyiségű fertőtlenítőszert adagolni az ivóvízhez. Ez akadályozza meg, hogy káros mikrobiológiai folyamatok induljanak meg a hálózatban, és így lehet az ivóvízen keresztüli fertőzések veszélyét is kizárni. Ezt leggyakrabban a víz klórozásával intézik, és ha marad benne némi klór, akkor általában azt a szagot vagy ízt érzed. Ez nem jár egészségügyi kockázattal, egy kis folyatással vagy szűrőberendezéssel garantáltan eltávozik.

Ha látványos baj van a vízzel, az a leggyakrabban szennyvíz eredetű fertőzés. Közműves ivóvízbe általában úgy kerülhet szennyvíz, ha a kutak vagy a vezetékrendszer megsérülnek, például extrém időjárás – árvíz, intenzív esőzés – hatására. Itt nincs nagyon kérdés, és gyorsan javítani is kell.

Sokkal veszélyesebb az arzén és az ólom, bár ezek tulajdonképpen váltják egymást: az arzén igazoltan növeli a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Pár éve még 1,5 millió embert érintett az arzénos vízhálózat, de még 2019-ben is 16 településen találtak ilyen problémát.

Jelenleg azonban van egy másik, ennél nagyobb probléma: az ivóvíz ólomszennyezése. A véráramba jutott ólom nagyobb része rövid időn belül kiürül, kisebb része viszont raktározódik a szervezetben, és komoly egészségügyi problémákat tud okozni. Különösen veszélyeztetettek a várandós anyukák, a csecsemők, a kisgyermekek, akiknél mentális fejlődési zavar és magatartászavar fordulhat elő.

tornyiszentmiklos-88117166-t6.webp A fotóra kattintva további részleteket is megtudhatsz erről a mindössze 5,5 millió forintért kínált házról, ahova a víz is be van vezetve.

Felnőtt korban az ólmos víztől hosszú távon krónikus problémák léphetnek fel, például vérszegénység, idegrendszeri panaszok, vesekárosodás.

A vízszolgáltatók a saját szolgáltatási területükön található ólomcsövek nagy részét kicserélték. Ezek általában a fővezetékek, de a problémát elsősorban a fővezetékről leágazó bekötő vezeték, illetve az épületek, lakások belső hálózatában található ólomcsövek jelentik.

  • Ha a vízhálózat és az épület már koros, ezért feltételezhető, hogy ólom kerülhet az ivóvízbe, érdemes a csapvizet bevizsgáltatni.

A szakemberek szerint a magyar ivóvízhálózat jó és tiszta, de a lépcsőházak régi rozsdás csöveiben az utolsó pillanatban, mielőtt kifolyatjuk és elfogyasztjuk, még be tud szennyeződni.

Ha 1970 előtt épült lépcsőházban élsz, akkor mindenképp érdemes bevizsgáltatni a vízet, hogy ne érjenek csúnya meglepetések. Ha elérnek az értékek a normálistól, akkor vedd fel a kapcsolatot a vízszolgáltatóval, és érdemes jelentést tenni a lakóhely szerint illetékes járási vagy megyei kormányhivatal népegészségügyi osztályán is. Minden panaszt kivizsgálnak, és ingyenesen végeznek vízminőség-ellenőrzést.

Ha szennyezett a víz, akkor van egy rossz hírünk: a legbiztosabb megoldás a legköltségesebb is, hiszen az ólomcsövek teljes cseréjére lenne szükség. Tényleg a teljes cserére: az ólomcsövek részleges cseréje ugyanis akár még ronthat is a helyzeten, mivel a sárgaréz csővel való részleges javítás az ólom kioldódását megnövelheti.

Vannak azért kárminimalizáló megoldások is: ha vannak az épületen belül ólomcsövek, mindenképp folyasd 1-2 percig a vizet, ezzel eltűnhet a szennyezett rész. Iváshoz, főzéshez, ételek és italok készítéséhez kizárólag hideg vizet használj, a meleg víz ugyanis nagyobb mértékben oldja a fémeket.

Várandós nők, anyukák számára pedig egyáltalán nem javasolt a fogyasztás ólmozott víznél.


Az OTP Otthon ingatlankereső portálról

Az OTP Otthon az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. Az OTP Otthon célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 163 754 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

Miért lenne kötelező a konyhába a járólap?
2024.05.15. #eladólakás #építőanyag
Miért lenne kötelező a konyhába a járólap?
Talán csak megszokásból tervezünk úgy, hogy a konyhába járólap való. Persze erre megvan a logikus magyarázat: egyszerűen tisztán tartható, nem baj, ha kiborul egy pohár víz és nem is könnyen karcolódik. Viszont a belsőépítészeti trendek változásával egyre hangsúlyosabbá vált egy negatív tulajdonsága. Mégpedig az, hogy veszettül hideg. Ezen javított ugyan a padlófűtés elterjedése, de ha valaki nem akarta a teljes fűtési rendszert átalakítani, akkor maradt a diszkomfort és a hideg talp effektus.
Vágás határok nélkül: a VASS LASER forradalmasította a nagy méretű fémszerkezetek megmunkálását!
2024.05.10. #építőanyag #építkezés
Vágás határok nélkül: a VASS LASER forradalmasította a nagy méretű fémszerkezetek megmunkálását!
Többé nem jelent problémát a nehezen kezelhető fémprofilok precíziós vágása a gyártó vállalatok számára. A Vass Acélcsarnok Kft. legújabb csőlézer vágógépe végre megoldást kínál a nagy átmérőjű csövek, zártszelvények és profilok vágására.
Itt az év legmenőbb bútortrendje!
2024.05.08. #építőanyag #lakberendezés
Itt az év legmenőbb bútortrendje!
Még, ha elsőre kicsit meglepő is, bizony a fém újra felugrott a dobogó tetejére, ami egyértelműen a fiataloknak köszönhető. De mi jön még szóba ebben a cikkben?
Így építik a jövőt az építőiparban
2024.05.02. #építőanyag #fenntarthatóság
Így építik a jövőt az építőiparban
A klímaváltozásért felelősnek tartott szén-dioxid egy jelentős részét az építőipar bocsátja ki. Persze távolról sem kizárólagosan ez a szektor tehető felelőssé, de része van benne, és éppen ezért olyan üdvös itt minden olyan innováció, ami hozzájárul a fauna és a flóra élettartamának meghosszabbításához. A következő cikkben éppen egy ilyen, nemzetközi szinten elismert vállalatot és termékét mutatunk be, amely proaktívan keresi a környezetkímélő megoldásokat, ráadásul meghatározó építőipari szereplő.
Stresszmentes építkezés: utópia vagy valóság?
2024.04.01. #építkezés #építőanyag
Stresszmentes építkezés: utópia vagy valóság?
Aki azt hiszi, hogy lelkileg felkészült egy építkezésre, az még nem építkezett soha. Borítékolni lehet a csúszásokat mind a határidő, mind a költségek tekintetében. Az építkezés különböző szakaszai újabb és újabb, olyan eldöntendő kérdéseket hoznak magukkal, amik nagyban befolyásolják a benne élők komfortérzetét. Növeli a nyomást, hogy a jelenlegi döntéseink következményével több évtizeden keresztül együtt kell élnünk.
Így csilloghatnak újra a régi, megkopott bútorok
2024.03.15. #építőanyag #lakberendezés
Így csilloghatnak újra a régi, megkopott bútorok
A fabútorok helyes és rendszeres tisztítása nagyon fontos, ha azt szeretnéd, hogy kedvenc, minőségi darabjaid generációkon át kitartsanak. Természetes, hogy a bútorok a mindennapi használat során beszennyeződnek. A por, a vízfoltok és a tisztítószerek idővel összeállhatnak ragacsos masszává a bútor felszínén. Ha követed a tanácsainkat, reméljük, mostantól minden asztal, szék és komód ragyogni fog nálad!
Térkő mellett nem jó lakni? - A térkőlerakások 90-95 százaléka hibás
2024.03.06. #építőanyag #kertészet
Térkő mellett nem jó lakni? - A térkőlerakások 90-95 százaléka hibás
Nem árt az óvatosság, ha valaki utcaszinti vagy szuterénlakás vásárlásában gondolkodik. Ez a jó tanács az ingatlanvásárlók bibliájának egy legismertebb tételmondata. Persze ki lehet fogni kifejezetten jól használható, évtizedekre biztonságos és kényelmes otthonul szolgáló legalsó ingatlanokat is, amelyek bőven meghálálják a kedvező árukat. Azoknál a szuterénekkel pedig, amelyek nem ebbe a kategóriába tartoznak, talán a legnagyobb probléma a vizesedés lehet. Ennek most egyik lehetséges forrására hívjuk fel a figyelmet. Ahhoz, hogy észleljük a veszélyt, először nem is az ingatlant kell megnéznünk, hanem a ház előtti járdát.
Ne nyúlj a hőszigeteléshez, mielőtt elolvasnád ezt a cikket!
2024.03.05. #építkezés #építőanyag
Ne nyúlj a hőszigeteléshez, mielőtt elolvasnád ezt a cikket!
Régóta tervezed, hogy javítasz az otthonod hőszigetelésén? Nem csoda, hiszen az emelkedő energiaárak, így a növekvő rezsiköltség egyre sürgetőbbé teszi az elavult otthonok korszerűsítését. Legyen az akár egy nyílászáró csere, fűtésrendszer optimalizálás vagy a homlokzati hőszigetelés modernizálása. Mielőtt azonban bármit lebontanál, olvasd el a cikkünkben a Mapei hőszigeteléssel kapcsolatos tanácsait, mert milliókat érhetnek neked.
Mit hozhat az új otthonfelújítási program? Ez az irány
2024.02.19. #építőanyag #finanszírozás
Mit hozhat az új otthonfelújítási program? Ez az irány
Az Országos Építőipari Szakember Találkozón az építőipar kilábalásáról, a jegybanki alapkamat által okozott problémákról és a kormány által belengetett új támogatásról is szó esett.