2023.06.16.Szerző: Árgyelán Dorina #energiahatékonyság #fenntarthatóság

Kütyük, gépek, fogyasztás: összeesküvés, vagy normális a tervezett avulás?

Kütyük, gépek, fogyasztás: összeesküvés, vagy normális a tervezett avulás?

„-Eredj fiam, szaladj le Béla bácsihoz a Gelkába, kérdezd meg, hogy elkészült-e a tévé!” - hangzott el negyven éve, ha valakinek elromlott a tévéje, de behelyettesíthető mosógépre vagy más háztartási gépre. Aztán ha Béla bácsi megjavította, annak nagyon örültünk, mert nézhettük az Esti mesét a Tv Macival. Szerencsére nem sokszor kellett a tévét megjavítani, és a Gépipari Elektromos Karbantartó Vállalat több ezer dolgozója elég volt, hogy évtizedeken át bütyköljék az ország háztartásaiban fellelhető nagygépeket, mert csak ritkán kellett valamiből azért újat venni, mert a régi elromlott. Ehhez képest ma a legtöbb elektronikai eszköz élettartamával csak egy pár évre tudsz tervezni. de mi ennek az oka?


A gyors technológiai fejlődés együtt jár azzal, hogy az előre tervezett avulás miatt új eszközt kell venned.

A tervezett avulás esetei

A Tudatos Vásárlók Egyesülete négy pontban foglalja össze a tervezett avulás eseteit:

  1. Amikor a gyártók tudatosan rövidítik az általuk készített termékek élettartamát. Ezt élettartamra tervezésnek hívjuk.
  2. Inkompatibilitás miatti elavulás alatt azt értjük, amikor egy frissítés vagy valamilyen program csak egy nagyobb teljesítményű eszközre elérhető
  3. Közvetlen elavulásról beszélünk, amikor nem lehet hozzájutni megfelelő alkatrészhez, vagy a javíttatás többe kerül, mint egy új gép vásárlása.
  4. Lélektani avulás, amikor azért válunk meg elektronikai eszközünktől, mert megjelent egy új modell, bár a réginek még nincs semmi baja.

Kiszolgáltatottak vagyunk a gyártóknak?

A második ipari forradalom idején, a tömegtermelés beindulásával olyan nagy mennyiségben állították elő háztartási eszközöket, hogy egy idő után már nem tudták az újakat értékesíteni, végül a túltermelés 1929-ben tőzsdeválságba torkollt.

Az A válság megoldása a tervezett avulás segítségével című könyvében Bernard London amerikai ingatlanügynök ezután arra tett javaslatot, hogy a nagyvállalatok tudatos tervezéssel csökkentsék termékeik élettartamát, de London a válság elmúltával visszaállította volna a hosszabb működési képességet, tehát csak áthidaló megoldásként tekintett a saját javaslatára.

budapest-vii-kerulet-nagykoruton-beluli-terulet.webp A képre kattintva további fotókon is megnézheted ezt a körúton belüli felújított lakást a berendezésekkel.

Az ötletben azonban néhányan lehetőséget láttak, és felkarolták. Húsz évvel később a világ nagy izzógyártói kartellt alapítottak, és amellett, hogy felosztották maguk között a piaci szegmenseket, az Edison-féle égők 2500 órás működési idejét közösen 1000 órában határozták meg. Ezek voltak az ’50-es évek Amerikájának első lépései a fogyasztói társadalom kialakulása felé.

Mindeközben a Vasfüggöny túlsó oldalán

A szocializmusban se híre, se hamva nem volt a tervezett avulásnak. A Szovjetunió diktálta iparosításnak a kommunista hatalom írta a szabályait, nem pedig a piac. És az sem mellékes, hogy a nyersanyaghiány miatt nehézkes is volt az újabb és újabb árucikkek előállítása.

pecs-uranvaros.webp Ennek az eladó pécsi lakásnak az árában a teljes műszaki berendezés is benne van: kattints a fotóra!

Mindezeken túl a hosszú élettartamú eszközök pedig azt bizonyították a lakosságnak, hogy a kommunizmus mennyire is hatékonyan működik. Éppen ezért a hűtő-és mosógépek esetében 25 éves élettartam volt az elvárt. Ezt egyébként a mai napig működőképes autók, jégszekrények, és egyéb háztartási eszközök igazolnak.

Fejlődés és fenntarthatóság kontra fogyasztói társadalom

A rendszerváltást követően teret kapott a digitalizáció, a technológiai újítások, aminek következtében a magyar emberek is teljes mértékben elfogadták a fogyasztói társadalom működését, és a reklámokon keresztül konzumálódtak, olyan dolgokat is elkezdtek vásárolni, amikre amúgy nincs is szükségük, és cserélik le a telefonjaikat egy év múlva, mert a régi már nem menő.

Ugyanakkor környezetvédelmi szempontból tényleg szükség lenne az elektronikai eszközök cseréjére. Ha például minden háztartásban lecserélnénk a 8 évvel ezelőtt gyártott hűtőszekrényeket, több százezer tonna szén-dioxid kibocsátástól lehetne megkímélni a környezetet éves szinten – derül ki az Applia Magyarország Egyesülés és Gfk Hungária közös felméréséből.

dunaujvaros.webp Ez a dunaújvárosi, teljesen gépesített lakás a fotóra kattintva részletesebben is megtekinthető.

Áramfogyasztásban, energiatakarékosságban valóban óriási előnnyel rendelkeznek a modern háztartási nagygépek. Ezért ne legyen lelkiismeret furdalásod, ha 8-10 évente akkor is lecseréled őket, ha még működőképesek. Tovább csökkentheted az ökológiai lábnyomod, ha a régit olyan szervezetnek adományozod, amely olyan helyre tudja tovább juttatni, ahol egyáltalán nincs ilyen berendezés, vagy még korszerűtlenebb.


Az OTP Otthon ingatlankereső portálról

Az OTP Otthon az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. Az OTP Otthon célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 163 217 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

Citromhéjjal és ecettel is védekezhetsz az otthonodat ellepő hangyák ellen
2024.05.16. #fenntarthatóság #tippektrükkök
Citromhéjjal és ecettel is védekezhetsz az otthonodat ellepő hangyák ellen
Egyre nehezebb összeegyeztetni a környezetünkkel kapcsolatos igényeket a környezet tiszteletben tartásával, de az alábbi DIY-szerekben az a legjobb, hogy semmilyen vegyszert nem tartalmaznak, és otthon is gyorsan elkészítheted őket.
7 dolog, amivel akaratlanul is csökkentheted az ingatlan értékét
2024.05.14. #ingatlanárak #energiahatékonyság
7 dolog, amivel akaratlanul is csökkentheted az ingatlan értékét
Ingatlanértékesítés előtt a legtöbb lakástulajdonos célja az, hogy növelje otthona értékét. Ha azonban nem gondolja át, pontosan mit és hogyan, úgy akár pont az ellenkezőjét is elérheti. Mielőtt meghirdetnéd a lakásod, gyorsan fusd át az alábbi hibákat.
Így spórolhatsz a vízzel a lakásban és a kertben
2024.05.10. #energiahatékonyság #fenntarthatóság
Így spórolhatsz a vízzel a lakásban és a kertben
Egy átlagos család naponta több mint 1130 liter vizet használ el az Egyesült Államokban, és Európában sem sokkal kevesebb megy le belőle a lefolyón. Pedig a víz az egyik legértékesebb természeti erőforrásunk, ami elengedhetetlen az emberek, állatok és növények létfenntartásához. Most eláruljuk, hogy miért fontos óvatosan bánni a vízzel.
Tudtad, hogy a kávézacc eltűntetni a bútorkarcokat és húst is puhíthatsz vele?
2024.05.04. #fenntarthatóság #tippektrükkök
Tudtad, hogy a kávézacc eltűntetni a bútorkarcokat és húst is puhíthatsz vele?
A nyugodt kávézás az élet egyik legegyszerűbb örömforrása, de a kávézacc eltávolítása a gépből már kevésbé közkedvelt tevékenység. Mielőtt azonban a zaccot kivinnéd a komposztba vagy kiöntenéd a kukába, inkább kezdd el gyűjteni egy tiszta edénybe, ugyanis számos felhasználási módja van a ház körül!
Így építik a jövőt az építőiparban
2024.05.02. #építőanyag #fenntarthatóság
Így építik a jövőt az építőiparban
A klímaváltozásért felelősnek tartott szén-dioxid egy jelentős részét az építőipar bocsátja ki. Persze távolról sem kizárólagosan ez a szektor tehető felelőssé, de része van benne, és éppen ezért olyan üdvös itt minden olyan innováció, ami hozzájárul a fauna és a flóra élettartamának meghosszabbításához. A következő cikkben éppen egy ilyen, nemzetközi szinten elismert vállalatot és termékét mutatunk be, amely proaktívan keresi a környezetkímélő megoldásokat, ráadásul meghatározó építőipari szereplő.
A tiszta ivóvíz titka - mennyire hatékony a vízszűrőd?
2024.04.27. #tippektrükkök #fenntarthatóság
A tiszta ivóvíz titka - mennyire hatékony a vízszűrőd?
Az oxigén után vízre van a legnagyobb szüksége a szervezetünknek. Annak ellenére, hogy a Föld 71%-át víz borítja, ennek a készletnek a nagy része nem iható. Az édesvíz készlet pedig nem csak rohamosan fogy, hanem a szűrések ellenére is tartalmazhatnak (nem ártalmas mennyiségben) klórt, a csövekből kioldódó ólmot és egyéb mikroorganizmusokat. Az egészséged támogatásán túl otthonod értékét is növelheted, ha beruházol egy központi vízszűrő rendszerre. Ha most nincs lehetőséged egy ekkora változtatásba invesztálni, akkor mutatunk költségkímélőbb lehetőségeket, hogy tiszta vizet önthess a poharadba.
Kérsz egy presszókávét? – Vigyázz, mert egyáltalán nem mindegy, mikor iszod!
2024.04.22. #tippektrükkök #energiahatékonyság
Kérsz egy presszókávét? – Vigyázz, mert egyáltalán nem mindegy, mikor iszod!
Kétféle kávéfogyasztó van, az egyik kizárólag reggel iszik illatos frissítőt, a másik egész nap kortyolgatja a kávéját. Te tudod, melyik a legalkalmasabb napszak a kávézásra és miért? Ha nem, akkor most itt a válasz.
8 konyhatakarítási trükk, amivel rengeteg időt és bosszúságot spórolhatsz meg
2024.04.09. #fenntarthatóság #tippektrükkök
8 konyhatakarítási trükk, amivel rengeteg időt és bosszúságot spórolhatsz meg
Használd azokat a természetes tisztítószereket és citrom is! Mindezek nagyon hatékonyak és biztonságosak a vegyszermentes tisztításhoz.
Zöldebben tisztítunk: Útmutató a környezetbarát tisztítószerek világába
2024.04.06. #tippektrükkök #fenntarthatóság
Zöldebben tisztítunk: Útmutató a környezetbarát tisztítószerek világába
Az utóbbi időben trendi zöldnek lenni. Menő, ha valaki akár csak apróságokkal igyekszik csökkenteni az ökológiai lábnyomát. A közlekedési mód megváltoztatásán, a szelektív hulladékgyűjtésen kívül is tudsz tenni azért, hogy unokáid még élvezni tudják ennek a gyönyörű bolygónak a kincseit. Például azzal, hogy a környezetre - és az egészségedre - rendkívül ártalmas tisztítószereket zöldre cseréled. Sokan úgy gondolják, hogy ezek pont a természetességük miatt kevésbé hatékonyak, így ebben a cikkben megmutatjuk, hogy mennyire (nem) jogos ez a fenntartás.